Jak wychować dziecko?

Firmowe wizytówki NAP

Wychowanie dzieci to jedna z rzeczy kluczowych w życiu każdego z nas. Jak jednak zrobić to odpowiednio? Jakich zasad się stosować i czego unikać w okresie rozwoju naszych pociech? Skąd czerpać wiedzę i jak wychowanie dzieci powinno wyglądać żebyśmy za 20 lat byli dumni z tego co osiągnęliśmy jako rodzice?

Jeśli chodzi o wiedzę na temat wychowania dzieci warto trzymać się kilku źródeł jednocześnie. Korzystajmy z doświadczenia naszych rodziców, pamiętajmy, że oni przeszli już przez to z czym my będziemy mieli się zmierzyć albo zaczynamy swoją walkę. Ale nie opierajmy się na ich zdaniu w 100%, rodzice nie są przecież nieomylni. Warto w wolnych chwilach przeczytać kilka książek na temat wychowania dzieci. Obecnie na rynku jest wiele wartościowych pozycji, godnych polecenia młodym rodzicom. Pisane przez autorytety polskie czy zagraniczne, ludzi z odpowiednim wykształceniem, którzy radzą jak najłatwiej przebrnąć przez cały proces wychowawczy: wśród polecanych książek są między innymi "Najszczęśliwsze dziecko w okolicy" Harvey Karp lub "Być rodzicem i nie skonać" Tom Hodgkinson. Oprócz rad rodziców i specjalistycznej literatury warto jest zaufać intuicji! Nie można się bać kontaktu z naszymi dziećmi, nie możemy czuć się sparaliżowani jeśli nie postępujemy według podręcznika. Czasem rodzice instynktownie czują co jest dobre a co nie dla ich pociech.

Wychowanie dzieci to trudna sztuka, pamiętać jednak należy, że najważniejsza jest nasza miłość do dziecka, odpowiednia ilość czasu i szacunek do jego potrzeb. Mając te 3 rzeczy jesteśmy na dobrej drodze do wychowania wspaniałej osoby.

Pozostałe wpisy