Wychowanie dzieci

Wychowanie dzieci z pozoru wydaje się być banalnym zadaniem. Jednak w rzeczywistości jest to bardzo trudne. Istnieje wiele metod wychowawczych i ciężko jest wskazać, która z tych metod jest najlepsza.

Najczęściej pojawiające się pytanie u rodziców w głowie brzmi, jak wychować dziecko, żeby wyrosło na porządnego człowieka. Rodzice zastanawiają się też czy lepiej jest dziecko częściej nagradzać czy karać.

Jeżeli chodzi o kary i nagrody, one przede wszystkim uczą dzieci, że coś jest dobre a coś złe. Kara ma wywoływać negatywne emocje u dziecka a nagroda pozytywne. Dzięki tej metodzie po złym zachowaniu naszego dziecka dowie się ono o tym dostając karę. A jak wiadomo wszystkie dzieci wolą przyjemniejsze rzeczy od tych przykrych. Należy też pamiętać, żeby za dobre zachowanie wynagrodzić swoją pociechę. Absolutnie nie należy stosować kar cielesnych. Ucz to tylko i wyłącznie agresji naszych dzieci. Jeżeli już zdarzy się, że jesteś pod wpływem silnych i negatywnych emocji ustal karę innego dnia. Niektórzy też twierdzą, że dobrą metodą jest bezstresowe wychowywanie dzieci. W tym przypadku nie stosujemy żadnych kar, zakazów czy nakazów. Dziecko jest bardziej traktowane jako przyjaciel niż syn czy córka. Takie wychowanie polega też na tym, że spełniamy wszystkie zachcianki naszego dziecka. Sprawia to, że nasze dziecko jest bardzo szczęśliwe. Osobiście nie jestem przekonany co do takiego wychowania. Może to sprawić, że nasze dziecko będzie miało problemy w życiu dorosłym, ponieważ nie wszystko przychodzi łatwo.

Pozostałe wpisy